"Początkiem wszechrzeczy jest woda" - Tales z Miletu (VII - VI p.n.e)
Dlaczego warto pić wodę?
Bez obecności wody nie mogą zajść żadne procesy metaboliczne. Ustrój dorosłego człowieka jest w stanie przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc, natomiast bez wody zaledwie kilka dni. W zależności od wytrzymałości, a także czynników wewnętrznych od 7-10 dni, czyli stosunkowo niedługo.
Woda jest uniwersalnym środowiskiem., z którym związane są podstawowe procesy życiowe organizmu. Regulacja równowagi wodnej ustroju sterowana jest przez podwzgórze, hormon antydiuretyczny oraz czynność nerek. Woda stanowi 45-70 % masy ciała człowieka i jest głównym składnikiem ludzkiego organizmu. Dla przykładu ustrój dorosłego, zdrowego mężczyzny, który wazy 75 kg zawiera ok. 45 l wody. W mięśniach natomiast jej zawartość waha się w granicach 70-75%, tkance tłuszczowej wynosi wtedy 10-15 %.Organizm sportowca wyczynowego natomiast zawiera więcej wody, co związane jest z większą masą aktywnej tkanki mięśniowej.
Woda jest też środowiskiem, w którym odbywa się przenoszenie składników pożywienia do komórek i narządów ustroju, ułatwia przyjmowanie pokarmów i ich przesuwanie się w przewodzie pokarmowym. Jest też związana z usuwaniem produktów przemiany materii.
Jedno jest pewne, bez wody nie ma życia. Powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi od 1,5-2 l rozmaitych płynów, nie tylko wody. Jednakże nie wszystko, co pijemy jest korzystne dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Należy wybierać do picia te produkty dostępne na naszym rynku, które nie tylko pozwolą nam żyć, ugaszą pragnienie, czy dostarczą walorów smakowych, ale również przyczynią się do polepszenia i utrzymania zdrowia, poprawią kondycję, czy też będą zapobiegały niedoborom i chorobom.
Dlatego tak ważny dla naszego organizmu jest bilans płynów. Aby odpowiednio wybrać należy wiedzieć jak najwięcej o poszczególnych płynach, ich składzie i działaniu na ludzki organizm.
Do odwodnienia mogą prowadzić nawet niewielkie zmiany w zasobach płynów w organizmie. Już 1-2% wahania są zdolne spowodować odwodnienie. A utrata płynów przekraczająca 20%stanowi już zagrożenie życia i może doprowadzić do zgonu. Objawami odwodnienia są zmęczenie, bóle głowy, utrata apetytu, suchość w ustach i oczach, zaparcia, ciemny kolor moczu i nieprzyjemny intensywny zapach, duszność i przyspieszona akcja serca.
Ilość wypijanych płynów w ciągu dnia powinna wynosić od 1,5-2l. W codziennych miarach taka ilość jest porównywalna do około 6-8 szklanek, a spożywać należy różne płyny- nie tylko wodę. Woda oczywiście zawsze jest bazą. Nie można jedynie zapominać o tym, które napoje są korzystniejsze dla naszego zdrowia. Należy również pamiętać o większym zapotrzebowaniu na płyny podczas upałów, wysokiej gorączki czy też wysiłku fizycznego, które wzmagają potliwość.
Dlatego pijmy wodę- na zdrowie!
Mgr Beata Skibińska
Dietetyk Medyczny
Gabinet Dietetyczny Bea-Mar